fbpx
Dvojitý význam yogy, fyzický a psychický, svojim nevyčerpateľným obsahom vytvára veľmi rozsiahly systém životného štýlu. Rôzne aspekty yogy sa dájú prevádzať takmer neustále. 
Často navonok ani nemusi byť vidieť, že práve cvičite.Napríklad praktizovanie niektorých dýchacích cvičení, bandhy (uzávery), posilňovanie vnútorného svalstva alebo pozície prstov nemusí okolie vôbec spozorovať. Mentálne môžte trénovať odpútannosť, jednobodovú sústredenosť, bezmyšlienkovitosť, vizualizáciu a mnoho ďaľších rôznych metód tréningu mysle a vôle. Svoju povahu a návyky môžte formovať vďaka bežným aj výnimočným životným situáciam neprestajne.
 
Sila niektorých mantier je veľmi výrazná aj keď sa prednášajú v tichosti, iba mentálne v hlave. To sa dá tiež robiť časovo takmer neobmedzene.
 
Podľa osvedčenej jogovéj teórie a praxe je ideálny čas na cvičenie yogy pri východe a západe slnka. Dokonálá hodina na meditáciu a motlidby, japa(odriekanie mantier na rúženci) a kírtan(spev svätých mien) je tzv.Brahma muhurta (to je hodina pred východom slnka. Perfektný čas na cvičenie, keď sa telesné funkcie zladia s cyklusom  slnka je vtedy, keď je Slnko v 15 stupňovom uhle od zeme. Veľmi dôležitým aspektom na ceste pokroku v yoge sú aj pravidelnosť a presnosť.vždy by sa malo cvičiť v rovnaký presne stanovený čas.
Málktorý moderný človek žijúci v dnešnej spoločnosti si však môže dovoliť venovať sa yoge v správnom čase na ideálnych miestach. Vždy sa však treba drzať myšlienky, ze aj málo je viacej ako nič. Jednoducho cvičte yogu vždy keď sa vám dá. Či je to ráno, naobed, večer alebo v noci to nie je až tak veľmi dôležité. Využite každú možnú chvíľku. Zvoľte si nejakú oblasť yogy a cvičte svoje telo, zdokonaľujte svoju myseľ, posilňujte svoju vôľu, formujte svoju osobnosť, zvyšujte svoj súcit a lásku alebo skutočne vedome relaxujte. Času je veľmi málo a plynie veľmi rýchlo. Napĺňajte zmysel svojho života. 
 
Dávna indická múdrosť založená na viere v reinkarnáciu a karmický zákon hovorí, že čokoľvek  živá bytosť urobí v jednom životnom cykle v súlade so svojim duchovným pokrokom, všetko sa navždy pozitívne pripisuje k jej konečnémú vyslovodeniu a k dosiahnutiu dokonalosti. Aj napriek tomu, ze nakoniec v jednom živote nedosiahne svoj vytýčený cieľ a z nejakého dôvodu zíde z cesty  sebarealizácie, aj ten najmenší krôčik a posun sa nikdy nestratí a zostáva platný. V nasledujúcom živote bude dživa átma (živá duša) pokračovať presne v tom bode kde sa jej duchovná niť pretrhla. Určite dostane  novú šancu a životné podmienky a okolnosti, aby mohla opäť nadviazať a pokračovať na už vybudovaných základoch. Úplne iné to je v materialnom poňatí. Ak sa niečo v materialnom svete nedokonči stráca to svoj význam aj funkciu. Ak napríklad nedostaviate múr z tehiel nikdy nebude splňať svoju funkciu, rozpadne sa v časopriestore na prach a stratí sa v zabudnutí.Nemôžte ho preniesť do nasledujúcich životov a pokračovať v dokončení. Nič čo je hmotné nemôžte preniesť.Nič z nefunkčných alebo nedokončených materialnych vecí nemá význam ani tu na zemi ani nikde inde v hmotmom vesmíre. Avšak aj malý duchovný pokrok alebo záujem nám v budúcnosti, už v tomto alebo nasledujúcom živote može  priniesť do cesty napríklad knihu, ktorá vás môže inšpirovať, osobu, ktorá vás bude viesť alebo len myšlienku, ktorá vás osvieti a dá vám možnosť pokračovať po správnej  ceste, na ktorú ste už kedysi vykročili.
 
Preto sa snažte zdokonaľovať sa kedykoľvek sa dá. Aspoň trošku ak sa nedá viac. Aj málo je viacej ako nič.
Niektoré autoratívne zdroje uvádzajú, že adept yogy by mal dodržiavať pôstne dní dvakrát do mesiaca, v dňoch zvaných Ekadáši. Prvý 11 dní po nove a druhý 11 dní po splne. Samotné slovo Ekadáši znamená 11. deň.
Samotné fázy mesiaca predovšetkým nov a spln veľmi nezanedbateľne ovplyvňujú organizmus i myseľ človeka. Niektoré citlivejšie alebo vnímavejšie povahy tieto vplyvy a zmeny pociťujú veľmi intenzívne.Môže sa to prejavovať zvýšenou nervozitou, únavou, bolesťami hlavy alebo nespavosťou.Hovorí sa že počas splnu je energetický náboj človeka výrazne zvýšený a naopak počas novu energia ľudí klesá. Niektoré štýly yogy( medzi nimi aj Asthanga vinyasa yoga) v tieto dni dokonca úplne odmietajú fyzické cvičenie. Doporučuje sa pôst alebo jednoduchšia, ľahšia strava a zameranie na spirituálne aspekty yogy. V každom prípade telesné cvičenie by malo byť vtedy oveľa ľahšie a jemnejšie ako v iné dni. Oveľa účinnejšie je praktizovanie pránayámy, koncentrácie a meditácie. Modlitby a mantry majú oveľa väčšiu silu a efekt.
Úplne ideálne by bolo cvičiť yogu každý deň aspoň niekoľko minút. Malo by sa to stať súčasťou denného režimu a životného štýlu. Nemusí to byť vždy namáhavé fyzické cvičenie. Môžte sa zamerať na ktorýkoľvek z aspektov yogy a zdokonaľovať sa v ňom. Pokiaľ sa snažíte získať kondíciu, upraviť si postavu, spevniť zdravie alebo prebudiť v sebe energetické rezervy, musíte trénovať aspoň trikrát do týždňa. Raz je nedostatočné a takmer zbytočné, dvakrát je celkom dobre, trikrát je výborné. Pravidelné a vytrvalé dodržiavanie tréningového plánu sa nazýva yoga sadhana. Je to vlastne predsavzatie alebo inými slovami individuálny program, ktorý seriózny cvičenec yogy( sadhaka) neoblomne dodržiava. 
Hovorí sa, že človek dokonale zvládne ásanu vtedy, keď v príslušnej pozícii približne 3 hodiny a 48 minút. V slovníku starých yogínov to znamená jednu  yamu (3 hodiny) a jednu muhúrtu ( 48 minút). V starovekej Indii sa čas meral slnečnými hodinami a deň bol rozdelený na takmer presné intervaly medzi východom slnka poludním, západom slnka a polnocou.
Samozrejme zotrvávať v jednotlivých pozíciách takto dlho je pre, nás v dnesnej dobe a spoločnosti takmer nemožné. Mali by sme byť však schopní vydržať v našich a asanách aspoň 2 až 5 min. Hlavne pri statickejšiom pokojnejšiom cvičení.
Pri bežnom (dynamickom-vinyasa)tréningu postačí ak robíme jednotlivé pozície v dĺžke aspoň približne 30 sekúnd až 1 min.
 
Namaste
Autor článku:
Fredy Ayisi
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email