fbpx
Nájdite si miesto kde nebudete nikým a ničím rušení. Ideálne by to bolo  uprostred nádhernej prírody s výhľadom na jazero, rieku, alebo more.
Perfektné to je na brehu či pláži, na skale, lúke alebo lesnej čistinke. Kdekoľvek kde prúdia a pôsobia prírodné energie a pralátky zeme.
 
Bohužial nie vždy sa da cvičiť na takom dokonalom mieste ako by sme ste si priali. Nevadí, pretože určite sa pre vás nájde aspoň nejaké malé miestečko, ktoré si môžte trochu skrášliť. Vo svojej mysli ho môžte posvätiť a pozdvihnúť na vyššiu úroveň. Nech sa nachádzate kdekoľvek,  prinajmenšiom v myšlienkach alebo v predstavách môžte vytvoriť okolo seba  aspoň predstavu žarivého, svetelného kruhu, do ktorého nevpustíte žiadnu zlú silu a negatívnu energiu.
Aj to najjednoduchšie miesto si môžte zúhľadniť jednoduchými a dostupnými vecami. Oltárikom sa môže stať obyčajný stolík alebo stolička. Pekný malý kamienok alebo trochu hliny či piesku vám bude symbolizovať element zem. Jednoduchý kvietok, lístok alebo tráva môže predstavovať prírodu.
 
Sviečka, symbol poznania, zastúpi element oheň. Trocha vody v pohari alebo v miske zabezpečí prítomnosť ďalšieho základného prvku. Úctu vzduchu môžte vyjadriť zapálením vonnej tyčinky. Ak žiadnu nemáte, element vzduch vám može pripomínať aj dym zo sviečky alebo aspoň vánok, ktorý dokážete sústredene precítiť. Bolo by krásne a veľmi pozitívne ak by st
e svoje miestečko mohli ozdobiť  ešte aj pekným obrázkom akebo soškou nejakej svätej bytosti, podobizňou učiteľa alebo určitým posvätným symbolom. V každom prípade, spolu s týmito vecami alebo bez nich, najdôležitejší je stav vašej mysle.Vďaka nej nezáleží kde je vaše telo. Vaše predstavy a vnútorne pocity vás môžu preniesť kdekoľvek. V Bhagavadgíte pred 5000 rokmi Šrí Krišna povedal o mieste vhodnom na yogu toto:
 Bhagavad-gíta, verš 11-12
Kvôli yoge nech sa yogín odoberie na osamelé miesto. Tam nech na zemi rozprestrie trávu Kuša a prikryje ju jeleňov kožou a mäkkým plátnom. Sedadlo nemá byť ani privysoké ani príliš nízke a malo by sa nachádzať na posvätnom mieste. yogín ma na ňom sedieť stabilne a cvičiť yogu ovládnutím mysle, zmyslov a činnosti, sústredením mysle na jediný bod aby očistil srdce.
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email