fbpx

Uprený, sústredený pohľad zlepšuje koncentráciu a zameranie pozornosti. Nehybne upriamené oči pomáhajú skľudniť myseľ a kontrolovať myšlienky.
Všeobecný pojem označujúci jednobodový pohľad sa nazýva trataka. Yogin vždy počas praktizovania yogy (meditácie, dýchacích cvičení alebo ásan) ovláda a kontroluje svoj pohľad (drishti) pomocou koncentračnej techniky trataka.
Roztekaný pohľad, nepokojné oči signalizujú nestálu, rozbúrenú myseľ.
Z toho môže vychádzať nesprávne cvičenie alebo aj možnosť úrazu.Oči kľudné ako pokojná vodná hladina sú základným predpokladom pre správne cvičenie a vnútornú pohodu.
V Bhagavadgíte, najposvätnejšej a najvýznamňejšej knihe védskej literatúry v 6.kapitole v 11.-14.verši popisuje Sri Krishna svojmu priateľovi Arjunovi yogu a dokonalú činnosť yogína.Spomína tam aj správny pohľad očí.
…..Nech drží telo, hlavu a krk vzpriamené a nehybne uprie pohľad na špičku nosa…..
Pre vykonávanie yogy je stanovených niekoľko základných smerov a pozícii očí a viečok. Na lekciách yogy sa však zpravidla môžno riadiť aj pokynmi učiteľa, ktorý určí smer pohľadu podľa okolnosti a prostredia.
1.Bhrumadhya drishti alebo Ajna chakra drishti
Pohľad medzi obočie (na tretie oko)
(Bhru-obočie, madhya stred,center)
Sama drishti Pohľad dopredu. Oči v rovine (sama)
Urdhva alebo Anthara drishti. Pohľad hore.
Parshva drishti. Pohľad do strany
Nasagra alebo Nasikagra. Pohľad na špičku nosa.
Angushthamadhyam drishti. Pohľad na palce (na rukách)
Hastagram alebo Hastagrai drishti. Pohľad na dlaň.
Padayoragram drishti.pohľad na špičky(prsty)nôh.
Nabhi chakra drishti. Pohľad na pupok.
Ardha unmésha Pohľad s privretými viečkami.
Nétra bandha.Pohľad so zatvorenými očami
Bhairava drishti. Hrozivý pohľad s pretočenými viečkami(pozícia oči, ktorá sa použiva iba veľmi zriedka).Táto pozícia intenzívne stimuluje nervy celej očnej bulvy, čo sa priaznivo prejaví na nervom pletenci medzi obočím, v sídle tretieho oka, podporou jasnovidnosti a vnutorného pohľadu. Autor članku: Fredy Ayisi

Fredy Ayisi

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email